درباره ما

معرفی اجمالی انجمن علوم و مهندسی منابع آب

به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقاء علم و توسعه كمی و كیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های مربوط، انجمن علوم و مهندسی منابع آب از سال ۱۳۷۳ تشكیل گردیده است. اعضای انجمن دارای تخصص‌ها و تجارب گسترده‌ای در مسائل مربوط به علوم آب و محیط‌زیست هستند و هدف اصلی انجمن استفاده از این ظرفیت‌ها و به کار بستن تجارب در پیشبرد و بهبود وضعیت آب و محیط‌زیست کشور است. دارای کمیته های تخصصی منابع آب، هیدرولوژی و آب ومحیط زیست می باشد.

اعضای هیات مدیره انجمن: دکتر رضا مکنون (رئیس هیئت‌مدیره)، مهندس محمد کیافر (نائب رئیس هیئت‌مدیره)، مهندس جعفر غفاری شیروان(عضو هیئت‌مدیره)، دکتر رضا کراچیان(خزانه‌دار)، دکتر محمد کارآموز(عضو هیئت‌مدیره)

"مجله تحقیقات منابع آب ایران" توسط این انجمن و از سال 1383 انتشار یافت که با فراهم نمودن فضایی برای تبادل اطلاعات و نتایج پژوهش‌های علمی، فنی و تخصصی میان استادان، دانشمندان و مهندسین ایرانی و همچنین جوامع علمی و حرفه‌ای ملی و بین‌المللی و اعتلای سطح دانش در زمینه علوم و مهندسی منابع آب فعالیت دارد. این مجله به صورت چهار شماره در سال و به صورت منظم چاپ می‌شود. در حال حاضر متوسط زمان داوری مقالات در این مجله کمتر از دو ماه است. مقالات پذیرفته‌شده، در همان روز پذیرش به صورت آنلاین منتشر می‌شوند و معمولاً در اولین شماره بعدی مجله چاپ می‌شوند.

برگزاری 6 دوره "کنفرانس ملی مدیریت منابع آب" با مشارکت وزارت نیرو، دانشگاه ها و شرکتهای خصوصی از جمله دستاوردهای مهم این مجموعه است. اهداف این کنفرانس:

  • ایجاد فضای تعامل و هم‌اندیشی علمی بین محققان و اندیشمندان در حوزه‌های مختلف مهندسی آب
  • دعوت از اساتید، دانشمندان، سیاست‌گذاران و ... مرتبط با حوزه مهندسی آب و ایراد سخنرانی‌های علمی توسط آن‌ها، تبادل‌نظر، بازدیدهای علمی و ...
  • ارائه آخرین دستاوردهای علمی محققان در عرصه‌های مختلف مهندسی آب
  • جلب توجه مسئولین کشور (سیاستمداران، قانون‌گذاران و اعضای دولت) به اهمیت منابع آب و لزوم توجه به بحران‌های آب در سال‌های اخیر و ارائه راهکارهای اساسی و مدیریت بهینه منابع آب در بخش‌های مختلف مصرف در کشور
  • برگزاری هم‌اندیشی، نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی و تبادل‌نظر و ...